Biblioteka

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 

Aktualności
Dzień naleśnika PDF Drukuj Email

2 lutego Francuzi obchodzą święto la Chandeleur, czyli dzień naleśnika. To bardzo ciekawa tradycja, bo przede wszystkim jest… słodka i smaczna. Francuzi w ilościach masowych i przemysłowych produkują tego dnia naleśniki, które następnie pochłaniają do ostatniego kęsa. Można je jeść z owocami, czekoladą, słodkim musem, bitą śmietaną i z wszystkim tym, na co ma się ochotę. Spotykają się w gronie rodziny i znajomych, by ucztować bez opamiętania.

Klasa 7a przeniosła tę tradycję prosto z Francji na ulicę Filarecką, do SP 391, sali nr 26 na piętrze. Na pierwszej tego dnia lekcji francuskiego wyjęli swoje naleśniki i wszelkie słodkie dodatki. Każdy uczeń kątem oka obserwował innych biesiadników, bo nawzajem wymieniano się naleśnikami oraz dodatkami, wśród których niekwestionowaną królową była czekolada i nutella. Przy okazji klasa poznała w pełni swoje gusta oraz domowe tradycje naleśnikowe. Teraz już wiemy, kto robi najlepsze naleśniki, kto dodaje cukier, a komu pomaga babcia przy produkcji. Znaleźli się też i tacy, którzy raczej specjalizowali się w zjadaniu, a przygotowanie uczty zlecili mamom, siostrom i babciom.

Po pysznym posiłku trzeba było zostawić już francuskie naleśniki i przejść do… gramatyki francuskiej. Równie smakowitej.

 
Petit Papa Noël… – koncert kolęd francuskich PDF Drukuj Email

W piątkowy zimny wieczór, 15 grudnia 2017 roku, klasa dwujęzyczna francuska miała przyjemność przeprowadzić koncert kolęd francuskich. Wydarzenie zorganizowano dzięki wsparciu warszawskiej sekcji Stowarzyszenia nauczycieli języka francuskiego Prof-Europe. Od tego roku szkolnego, wraz z utworzeniem nowej klasy językowej, rozpoczęliśmy współpracę z tą organizacją.

Koncert poprowadziły nasze dwie uczennice: Lena Świderska i Laura Kozłowska. Tamtego wieczoru usłyszeliśmy różnorodne kolędy w języku francuskim, przygotowane przez nauczycieli i ich uczniów z ośmiu szkół podstawowych, z dwóch gimnazjów oraz dwóch liceów. Na świątecznej liście przebojów pojawiły się: Il est né le divin enfant, Noël des enfants du monde, Les anges dans nos campagne, Entre le boeuf et l’ane gris, Vive le vent i wiele innych. Każda szkoła zaprezentowała inną kolędę bądź świąteczną piosenkę. Mogliśmy wysłuchać występów kilkulatków przebranych za aniołki, zestresowanych gospodarzy z 7a jak również poważnych i dorosłych licealistów. Różne występy, różne kreacje artystyczne, różne tembry głosu i różne choreografie… Jedna rzecz była wspólna – kolędowanie w języku francuskim.

Brawo! Serdecznie podziękowaliśmy wszystkim artystom za przygotowanie tak bogatego repertuaru. Gratulowano również nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do występów. A na koniec, jak każe tradycja tego koncertu, wspólnie zaśpiewano znaną kolędę Petit Papa Noël. Po kolędowaniu wszyscy udaliśmy się na poczęstunek, przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Ciasta chyba wszystkim smakowały, bo szybko zniknęły ze stołów.

 
Niezwykła Maria PDF Drukuj Email

Urodziła się w Warszawie. Dorosłe życie spędziła we Francji. Dziś Maria Skłodowska-Curie obchodziłaby 150 rocznicę urodzin. Gdyby żyła, byłaby za pan brat z iphonami, ipodami i innymi nowoczesnymi gadżetami. Bo była to osoba niezwykła. Pierwsza kobieta profesor na paryskiej Sorbonie. Jedyna kobieta, która dwukrotnie uzyskała Nagrodę Nobla z dwóch dziedzin nauki: fizyki i chemii. Zaszczyty te osiągnęła swoją ciężką pracą: intelektualną i fizyczną. W czasach, gdy wykształcenie kobiet kończyło się na umiejętności czytania, pisania i gry na pianinie, Maria własnymi rękami przerzucała tony minerałów, żeby znaleźć śladowe ilości promieniotwórczego polonu i zweryfikować postawione hipotezy. Godziła pracę naukową z rolą żony i matki.
Swoim życiem udowodniła, że jeśli kobieta chce, to może osiągnąć wszystko, co zamierza. Może przekraczać konwenanse i żyć, jak się jej podoba. I Maria tak żyła. Uprawiała sport, uwielbiała chodzić po górach (a spróbujcie wejść choćby na Giewont w spódnicy do kostek). W podróż poślubną po Francji wybrali się z Piotrem Curie na rowerach (i nie był to rower crossowy z mnóstwem przerzutek). Jako jedna z pierwszych kobiet zdobyła prawo jazdy. Wykorzystała swoje umiejętności w czasie I wojny światowej, gdy jako kierowca sanitarki ratowała życie rannych żołnierzy. Była odważna, bo „niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”. (Maria Skłodowska-Curie)

Dziś Paryż czci 150 rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej–Curie wystawą w Panteonie.

My też pamiętamy o polskiej uczonej. Uczniowie poznali życie i osiągnięcia Marii Skłodowskiej-Curie na lekcjach i na podstawie zdobytej wiedzy wzięli udział w konkursach. Dla klas najmłodszych szkoły podstawowej był konkurs plastyczny. Siódmoklasiści wzięli udział w międzyszkolnym konkursie wiedzy o Marii Skłodowskiej-Curie, a klasy gimnazjalne robiły filmy o uczonej.

Rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród miało miejsce w naszej szkole 7 listopada. Uroczystość rozpoczęła się od programu w wersji polskiej i francuskiej, prezentującego życie Noblistki. Program przygotowali uczniowie dwujęzycznej klasy siódmej. Nie tylko język francuski jest ich mocną stroną, dobrzy są również w śpiewie i grze aktorskiej.

Następnie pani dyrektor i nauczyciele chemii wręczyli nagrody laureatom konkursów. A oto ich lista.

Konkurs plastyczny
I miejsce – Amelia Brzozowska
II miejsce – Karolina Wieniawa – Długoszowska i Antonina Janowska

Konkurs wiedzy o Marii Skłodowskiej–Curie
I miejsce – Maja Siemieniewska (SP 92) i Anastazja Rekucka (SP 391)
II miejsce – Weronika Drzewiecka (SP 92) i Adam Mohamed (SP 391)
III miejsce – Katarzyna Biedrzycka (SP 92)

Konkurs filmowy
I miejsce - nie przyznano
II miejsce - Mikołaj Dąbrowski
III miejsce - Maciej Gęsicki (Gimnazjum 56).


 
Europejski dzień języków obcych w XVI LO im. S. Sempołowskiej PDF Drukuj Email

Zarówno angielski European Day of Languages, jaki i francuski Journée européenne des langues ma na celu uczcić międzynarodowe święto języków obcych, a co za tym idzie: innych kultur, tradycji, świąt, stereotypów…

We wtorek 26 września 2017 roku nasi uczniowie klasy VIIa (dwujęzyczna, francuska) zostali zaproszeni przez XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej. Poza naszą klasą zaproszono też nowopowstałą klasę dwujęzyczną z SP nr 267. W ten sposób żoliborscy uczniowie z klas z rozszerzonym językiem francuskim mogli obchodzić Europejski dzień języków obcych. Ich starsi koledzy z „Sempo” przygotowali wystąpienie, na którym mogliśmy wysłuchać francuskich piosenek czy obejrzeć krótkie skecze. A po wszystkim czekał na nas słodki poczęstunek – koniecznie z francuskimi specjalnościami. W miłej atmosferze uczciliśmy wspólnie dzień języków obcych. Jak zobowiązuje francuska nazwa naszej dzielnicy Joli bord, uczniowie klas francuskich skupili się przede wszystkim na kulturze frankofońskiej.

 


Valid XHTML 1.0 Transitional
Valid CSS!