Biblioteka

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

Dzień Papieski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 17 października 2018 21:06

16 października 1978 roku był szarym jesiennym dniem. W szarej komunistycznej Polsce panował nastrój beznadziei. Zmęczeni Polacy kończyli kolejny dzień pracy zastanawiając się, jak związać koniec z końcem, gdy kraj obiegła wiadomość : Polak został wybrany na papieża. Telewizja, mimo obowiązującej cenzury, nie mogła pominąć takiej wieści. Polacy na ekranach telewizorów zobaczyli kardynała Karola Wojtyłę, który po raz pierwszy jako Jan Paweł II pozdrowił zebranych na placu przed bazyliką Św. Piotra. Powiedział, że przybywa z dalekiego kraju i prosił, aby wpuścić Chrystusa do swoich domów. W szarej, polskiej beznadziei zabłysła iskierka nadziei. Ta iskierka zamieniła się w płomień, gdy w następnym roku papież przyjechał do Polski, a w 1980 roku społeczna energia wybuchła w ruchu „Solidarność”, który w 1989 roku przyniósł Polsce wolność i suwerenność.

Jan Paweł II był papieżem, który budował mosty między ludźmi. Głosił Ewangelię pielgrzymując po całym świecie. Szanował ludzi, a szczególnie bliscy byli mu ci wykluczeni: biedni, chorzy, uchodźcy, niepełnosprawni. Swoim życiem dawał przykład, co znaczy chrześcijańska postawa. Przebaczył człowiekowi, który próbował go zabić i spotkał się z ni m w więzieniu. Kochał młodzież, a młodzież pokochała jego. Potrafił rozmawiać z kilkusettysięcznym zgromadzeniem ludzi. Miał poczucie humoru i dystans do siebie.

Dla naszych uczniów Jan Paweł II to postać historyczna. Urodzili się już po śmierci papieża. Czy będą znać jednego z najwybitniejszych Polaków jako figurę z pomników przed kościołami, czy zdobędą głębszą wiedzę na jego temat?
W naszej szkole staramy się, aby wiedzieli więcej.

16 października – w Dniu Papieskim nauczyciele religii zorganizowali uroczystość poświęconą Janowi Pawłowi II. Uczniowie obejrzeli prezentację o życiu papieża. Potem reprezentanci klas wzięli udział w konkursie wiedzy o JP II. Wśród klas młodszych rywalizacja była zacięta do samego końca. Najlepszy wynik uzyskały klasy piąta i szósta. Wśród starszej młodzieży pierwsze miejsce zdobyła klasa 3A gimnazjum, a drugie – klasa 3D gimnazjum i 8A. Zwycięzcy otrzymali ogromne czekolady, pokonani – trochę mniejsze. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem „Barki” – ulubionej pieśni papieża.

Nauczyciele też mieli niespodziankę. Do pokoju nauczycielskiego przyciągnął ich zapach ciasta. I nie były to kremówki, lecz najlepsze ciasto drożdżowe świata upieczone wg własnego przepisu przez p. Annę Miodek, która całą imprezę przy pomocy księdza Marka Traczyka przygotowała.

Poprawiony: środa, 17 października 2018 21:15
 
Valid XHTML 1.0 Transitional
Valid CSS!